Jak mi úklid změnil život. Jako fakt.

O tom, jak mi 2 knihy o úklidu změnily život. Jak se mi žije bez mých milovaných věcí a co mi zásadní průvan nejen v šatníku přinesl?

Zázračný úklid mi trval 8 týdnů

Marie Kondo v knize Zázračný úklid slibuje, že si uklidíte jednou, důkladně, a pak už nebudete muset uklidit nikdy. To se mi moc líbilo a byla to pro mě velká motivace (jojo, já jsem někdy hodně naivní).

Samozřejmě, že to tak není. I dál je třeba vysávat a utírat prach (já ho teda taky vysávám, protože utírání mě nebaví). Ale není třeba uklízet ty věci, což je fakt mega pecka, úspora času, krásně se na to dívá a usmívám se jak prasklý párek kdykoliv otevřu nějaký šuplík.

Prostě je to super a proto o tom vyprávím každému na potkání a konečně po roce od mého prvního skutečného úklidu jsem se rozhodla, že o tom napíšu i vám. Protože to mám otestované, funguje to a dokonce je to nakažlivé (manžel už taky skládá trička podle Marie Kondo).

V knize píše Marie o tom, že ten první úklid může trvat asi půl roku. Já jsem se do toho pustila s takovou chutí, že jsem nemohla jsem přestat. Třídění a vyřazování bylo někdy náročné (hlavně psychicky – no hrabat se v minulosti většinou není žádná lahůdka). Celý proces mě tak nabíjel energií, že mě to hnalo pořád dál. A tak se mi podařilo vše vytřídit za 8 týdnů.

Rozhodně nedoporučuji dávat si nějaký cíl, do kdy to celé vytřídíte. Každý má nastřádáno v domě nebo bytě (a hlavně v hlavě) jinou nálož. Já jsem pro to být k sobě hodná a dávat si tolik času, kolik potřebuji (jeden můj kamarád to nedal ani za rok a pak se přestěhoval a bylo to raz dva). Pro každého je ten správný čas jindy a jinak dlouho.

Většina toho, co Marie píše, mi fungovala. Ale byly tam nějaké věci, které jsem jí jakoby nechtěla věřit. Něco mi bránilo to udělat nebo se pohnout dál (například u třídění papírů, zápisků z různých kurzů, učebnic atd.). A v těchto sporných momentech mi pomohlo přečíst si ještě knihu od Karen Kingstonové Zbavte se nepořádku s feng-šuej.

Obě knihy mají něco společného a něco se liší. Dokonale mi to začalo zapadat. Z každé knihy jsem si vzala, co jsem potřebovala a dohromady suma sumárum jsem vytřídila asi 70% věcí, které jsem měla. Pocit? Nepopsatelně dobrý, skvělý, úžasný a báječný. To musíte zkusit! (Pardón, že takto na vás křičím, ale já si prostě nemůžu pomoct. Když mi něco funguje, tak to chci vykřičet do světa).

Moje největší AHA z úklidu:

 • většina věcí v naší domácnosti byla MOJE! To mě teda upřímně překvapilo (manžela ne)
 • nevěnuji se věcem, ale žiji (čím víc věcí mám, tím víc času jim musím věnovat, abych je uklízela nebo hledala)
 • udělala jsem si prostor na něco nového v mém životě (a že toho bylo – nové pracovní příležitosti, vzdělávací i zážitkové kurzy, o kterých se mi ani nesnilo, nečekané události, noví přátelé, skvělé zážitky, příliv peněz a dokonce jsem i otěhotněla)
 • třídění a úklid mi pomohl vypořádat se s některými situacemi a strašáky z minulosti
 • nemusím mít věci, které mi připomínají nějaké lidi a vzpomínky, budu si je pamatovat i bez těch bezcenných hader nebo věcí
 • když se obklopím věcmi, které mám ráda, líbí se mi a dělají mi radost, cítím se líp (fakt to funguje)
 • když se zbavím všech svých zápisků, učebnic a jiných nosičů vědomostí, tak o ty znalosti nepřijdu. Buď už je mám v hlavě nebo se k nim nikdy nevrátím. A když se jich zbavím, tak si udělám prostor na nové. (Nevěřila jsem tomu, ale fakt se to stalo! Měsíc po úklidu jsem nastoupila na roční výcvik na kouče a půl roku po úklidu jsem si udělala kurz Poradce pro výživu.)
 • když si nechám jen ty věci, které se mnou souzní a vyjadřují to, kdo skutečně jsem, stanu se víc sama sebou (jak je krásné, když to co je uvnitř se odráží i navenek)
 • nemusím si nechávat dárky, můžu je poslat dál. Ve chvíli, kdy mi někdo něco daruje, je to moje a já si s tím můžu dělat, co chci. (Pamatuji si ty nervy, když se často babička ptala na různé věci, které mi dala: „A kde máš ten fialový svetr?“ No kde asi, nelíbil se mi, ale nemohla jsem jí to říct, abych ji neranila. Ale teď už jsem velká holka a můžu si se svými věcmi dělat to, co chci. Že jo.)
 • lépe se rozhoduji – už si nenosím domů věci, které nechci a když si je náhodou přinesu, ihned je jdu vrátit
 • jsem volná
 • běžný úklid zabere mnohem méně času a mnohem víc mě baví

Druhé kolo po půl roce za 3 dny

Od chvíle, kdy jsem měla vytříděno jsem se cítila jinak. Jinak jsem nad věcmi doma přemýšlela. Nenosila si domů to, co nechci skladovat. Cítila jsem, jak mám v životě víc prostoru. Nechtěla jsem si to volné místo hned něčím zaplnit. Nechtěla jsem ty krásně urovnané šuplíky mít nacpané tak, že z nich fusekle tečou ven. Nádhera.

Takže ono to fakt není tak, že jednou uklidím a pak už nic. Ono to tak nějak zůstane v hlavě a pak už to prostě dělám průběžně a pořád. A ano, některé pokoje se časem zabordelili (vysvětlení, které pokoje se bordelí a proč najdete v knize Zbavte se nepořádku s feng-shui). Papíry zase nakupily a šatní skříň se nějak lehce rozcuchala…

A tak přesně po půl roce jsem dostala chuť to zase celé projít. Ne neplánovala jsem to, prostě mě to napadlo, tak jsem to udělala. Uff, bude to zase trvat tak dlouho? NE!

Revize všech mých věcí trvala tentokrát pouze 3 dny! Tři dny! Na poprvé 56 dní, na podruhé 3! 3! 3! Jo, chápu, už to asi stačí. Ale fakt jen 3!

Kdy je nejlepší doba se do takového úklidu pustit?

 • TEĎ je vždycky dobrá doba
 • pokud jste dočetli tento článek až sem, tak už se do toho pusťte, není na co čekat
 • když mě to napadne (vychází to ze mě, cítím, že to potřebuji a poslouchám to volání)
 • při nějaké velké životní změně (stěhování, rozvod, změna partnera, i narození dítěte – ale není kam spěchat, dejte si na to klidně pár let 😉 )
 • na jaře, když se loučíme se zimou, můžeme se rozloučit i s věcmi, které nás zatěžují a přivítat jaro svěžím, odlehčeným domovem
 • když si nějakou změnu přejeme a cítíme, že nám něco brání
 • když potřebujeme pročistit hlavu (zažíváme těžkou situaci, něco nás trápí atd.)
 • když jste zavření doma, nemůžete nebo se nám nechce ven (dlouhé zimní večery, počasí, kdy se nedá být celý den venku a taky třeba právě teď, když je většina lidí zavřených doma kvůli Korona viru)
 • když odjedete na víkend, týden nebo i déle a vrátíte se zpět domů – máte nový pohled na to, jak chcete žít a jasně vidíte, jestli tomu váš domov odpovídá
 • když chcete začít nebo rozproudit nějaký nový projekt, podnikání nebo si připravit místo pro novou pracovní příležitost

Příště více o tom, jak jsem zázračný úklid dělala prakticky a taky kam s vytříděnými věcmi.

"Dala jsem synovi svobodu (nejen) v jídle a do života nám vstoupila čistá radost. Ukazuji maminkám, že to jde i jinak, než "se to dělá". Podporuji je na jejich cestě ke zdravému jídlu, zdraví celé rodiny a každodennímu štěstí. Chcete si přečíst celý můj příběh? Zjistila jsem o jídle pro děti opravdu mnoho a nechci si to nechat jen pro sebe. Mám pro vás ZDARMA eBook "PŘÍKRMY jinak", který vás provede prvními týdny zavádění jídla krok za krokem. Když chcete vědět jak jídlo pro prcka připravit a mít v kapse obrovské množství receptů pro sebe i pro děťátko, mohly by vás zajímat eBooky "Prcku, najez se sám". Raději se potkáváte osobně, pak se sejdeme na jednom z mých kurzů.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.