Tlak na kojení

Kojení je nejpřirozenější věc na světě a přesto kolem něj vzniká spousta emocí, tlaků a nepravd, které novopečenou maminku mohou rozhodit, znejistit a dokonce v krajním případě i donutit přestat kojit.

Není jednoduché ustát si vše, co chceme a cítíme, že je správně. Zvlášť když víme, že jsme to právě my, mámy, kdo je zodpovědný za to naše malé děťátko.

Já jsem se rozhodla, že budu kojit tak, jak si můj syn říká (odborný název: kojení na požádání) a tak jsme to taky dělali. Bylo to skvělé, oběma nám to vyhovovalo. Felix vždy, když měl hlad, otevřel pusinku jako ptáček a začal lapat hlavou do strany po prsu (když tam nebylo prso, tak i po gauči). Tím mi jasně říkal, že chce najíst. Dokonalá komunikace.

Po jedné z návštěv u pediatra, který mě přesvědčoval o tom, že je syn mimo tabulku, že je moc velký a že ho asi překrmuji nebo se on přejídá, jsem znejistěla. Opravdu mu můžu ublížit, když mu dávám moc mléka? Ne, tomu nevěřím.

Ale pak mě začala přesvědčovat i tchyně, že ho krmím moc často. Každé 2 hodiny je to moc. Ony kojili vždy po 3 hodinách. Další návštěvu u pediatra se začalo řešit kolik minut přesně pije a já jsem začala mít pocit, že jsem špatná matka. Ubližuji mu tím, že ho překrmuji. Ano, někdy si ublinknul, ale to se přece stává. A já jsem o sobě začala pochybovat.

Nevěděla jsem, co mám dělat.

Tak nějak uvnitř jsem byla přesvědčená o tom, že to dělám správně, když mu dám prso kdykoliv si o něj řekne. A je pravda, že Felix časoval na jedničku. Říkal si o prso v přesných 2hodinových intervalech (na minutu přesně… 8:00, 10:00).

Ale přece jen je to mé první dítě, jak bych to mohla vědět já líp, než zkušený pediatr? Nechala jsem se nalomit. Zkusila jsem 2x synovi kojení oddálit ze 2 hodin na 2 a čtvrt a pak na 2 a půl. Šlo to, ale bylo to pro mě dost náročné. Měl hlad. Chtěl jíst a já jsem mu to odpírala.

Zabavili jsme se jinak, hráli jsme si. Ale přišlo mi to nesmyslné. Představila jsem si, že mám hrozný hlad, někdo přede mě postaví talíř, ale jíst to budu moct, až mi řekne on. Třeba až za půl hodiny. Děsivá představa, že?

Cítila jsem se pak pocit viny, že jsem na něm ten experiment vůbec vyzkoušela. Díky tomu, přestal dělat ten signál pusinkou a když chtěl jíst, začal rovnou plakat. A tak jsem se vykašlala na všechno, co kdo říká a poslouchala jsem jen jeho. Kojila jsem na požádání a zase jsme se vrátili do pohody.

A příští návštěva pediatra?

Už to bylo v pohodě, protože začal zase zapadat do tabulky. Nechce se mi ani pomyslet na to, jak to bylo všechno zbytečné. A vlastně nebylo. Hodně jsem se na tom naučila. To, jak si stát za svým, jak obhájit sebe, ale i své dítě a jak mu naslouchat, přestože ještě neumí mluvit.

Musím říct, že je pro mě těžké tyto moje pocity s vámi sdílet. Chtěla jsem mu dát to, co potřebuje. Ale zároveň jsem se bála, že mu ubližuji, o čemž mě přesvědčovali ostatní. Sdílím to proto, že možná některá z vás o sobě taky pochybuje. Není si jistá. A je to v pořádku přiznat si to, že nevím. Ale ještě důležitější je věřit si a věřit svému dítěti. Nejen v časování, ale třeba i v kojení na veřejnosti, kolik toho vypije a pak taky jak začít s příkrmy.

CO JE PRO DÍTĚ NEJLEPŠÍ, VÍ NEJLÉPE DÍTĚ A HNED POTOM MAMINKA.

Ta která je s ním ve dne v noci, rozumí jeho řeči a naslouchá mu. Ne pediatr ani nikdo jiný s okolí, kdo vidí dítě jednou za čas na pár minut, i když mohou mít kdovíjaké zkušenosti.

Naslouchejme sobě a svému dítěti. Jedině tak nám může být spolu dobře.

"Dala jsem synovi svobodu (nejen) v jídle a do života nám vstoupila čistá radost. Ukazuji maminkám, že to jde i jinak, než "se to dělá". Podporuji je na jejich cestě ke zdravému jídlu, zdraví celé rodiny a každodennímu štěstí. Chcete si přečíst celý můj příběh? Zjistila jsem o jídle pro děti opravdu mnoho a nechci si to nechat jen pro sebe. Mám pro vás ZDARMA eBook "PŘÍKRMY jinak", který vás provede prvními týdny zavádění jídla krok za krokem. Když chcete vědět jak jídlo pro prcka připravit a mít v kapse obrovské množství receptů pro sebe i pro děťátko, mohly by vás zajímat eBooky "Prcku, najez se sám". Raději se potkáváte osobně, pak se sejdeme na jednom z mých kurzů.
Komentáře
  1. Kdy už konečně doktoři pochopí, že kojené dítě přibírá skokově?
    Krásný článek!

  2. Michaelka napsal:

    Ano, to je potřeba říkat, žádné přesné návody, ale podle dítěte, které ví, zda hlad má. Málokteré se přejídá. Hlavně, že to dobře dopadlo. Znám to podobně, ne že by mi někdo říkal, že nepřibírá dobře (naše pediatrička toto neřeší, naopak mne varovala, ať ho často nevážím). Mě říkali všichni, že má kvůli častému kojení ty “prdíky”, že mu to může v bříšku kvasit. A taky od té doby vždy před kojením pláče, předtím byl jen neklidný a také špulil pusinku na stranu (jako po prsu, a to i u manžela nebo v postýlce). Jako by si pořád myslel, že když nezapláče, tak si budu myslet, že to mlíčko nechce. A tak je to už cca 1/2 roku, předtím do cca 2 měsíců před kojením tolik neplakal…

  3. Hana napsal:

    Pediatr není s mimčem 24/7, vidí ho 5 minut. Děti nejsou hloupé, je vše přirozené jak v přírodě. Souhlasím Gábi s Vašimi názory. Mrzí mě někteří pediatři jak děti tabulkují a mamky pak jsou z toho rozhozené, že se jejich dítě nevlezlo do tabulky. S dcerou mám opačný problém jak Vy s Felixem, je drobná. No a co, ale nestrádá, co chce to má

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů