Miminko s ekzémem se potřebuje cítit takto (v tuto chvíli se tak pravděpodobně necítí, není to vaše vina, ale jen vy to můžete změnit):
„Uvnitř i kolem mne je pouze harmonie, klid, láska a radost. Jsem v bezpečí a cítím jistotu.“
z knihy Miluj svůj život, Louise L. Hay
Kůže je největší lidský orgán. Kůže nám velmi zřetelně ukazuje, co se děje uvnitř v těle. Kůže plynule přechází v ústech, pohlavních orgánech a v řitním otvoru ve sliznice, které jsou skryté. A kůže nám ukazuje jejich stav pěkně viditelně. Vše je propojené.
Jak pečovat o kůži, která miminko nesnesitelně svědí, v noci ho to budí a často si svou citlivou pokožku rozškrábe do krve?
Zapomeňte na načančané miminko a dopřejte mu pohodlí. Nejlepší jsou obnošené věci od kamarádek, protože budou tak mastné, že už si je na další dítě stejně schovávat nebudete chtít.
Pro někoho nejlepší část dne s miminkem. My, které máme děti s ekzémem, si to odbudeme raději co nejrychleji a většinou se tomu vyhneme.
Ekzém je takové další dítě. Je třeba ho přijmout a láskyplně o něj pečovat. Začít vnímat, proč k nám přišel. Ekzém je jen symptom, příčina se nachází jinde. A při tom bádání pečujeme nejvíce tak, že kůži neustále promazáváme. Jakmile kůže vyschne, začíná svědit. Často svědí i promazaná, ale lepší promazaná, než suchá.
My jsem vyzkoušeli opravdu velké množství mastí a krémů, ale většinou došlo k velkému zhoršení ekzému. Možná opravdu zabírá každému něco jiného a je třeba vyzkoušet. Proto si nechte dát v lékárně vzorek, pokud to jde. Vyzkoušejte produkt nejprve na malém místě na kůži, ať můžete pozorovat reakci a dítěti ještě nepřitížíte. Co fungovalo nám?
Pokud máte na ekzém podezření nebo ho dítě už má diagnostikován, konzultujte léčbu s pediatrem. Tento text není odborný článek. Jde o sdílení osobních zkušeností a slouží k předávání praktických informací dalším maminkám.
Máte jiné tipy a zkušenosti? Podělte se o ně v komentářích.