Jak pečovat o ekzém u miminka

Miminko s ekzémem se potřebuje cítit takto (v tuto chvíli se tak pravděpodobně necítí, není to vaše vina, ale jen vy to můžete změnit):

„Uvnitř i kolem mne je pouze harmonie, klid, láska a radost. Jsem v bezpečí a cítím jistotu.“

z knihy Miluj svůj život, Louise L. Hay

Kůže je největší lidský orgán. Kůže nám velmi zřetelně ukazuje, co se děje uvnitř v těle. Kůže plynule přechází v ústech, pohlavních orgánech a v řitním otvoru ve sliznice, které jsou skryté. A kůže nám ukazuje jejich stav pěkně viditelně. Vše je propojené.

Jak pečovat o kůži, která miminko nesnesitelně svědí, v noci ho to budí a často si svou citlivou pokožku rozškrábe do krve?

Oblečení

Zapomeňte na načančané miminko a dopřejte mu pohodlí. Nejlepší jsou obnošené věci od kamarádek, protože budou tak mastné, že už si je na další dítě stejně schovávat nebudete chtít.

 • Bavlněné oblečení – jakékoliv umělé vlákno nebo vlna může kůži dráždit.
 • Pyžamo, které ekzém zakrývá, aby se ostré dětské nehtíky při pokusu si ulevit od svědění na kůži nedostaly. Nebo naopak kůži odhaluje, aby mohla v noci dýchat. Sledujte, co je lepší pro vaše miminko.
 • Rukavičky většinou nedrží, pokud chcete dítěti dávat na noc ochranu před škrábáním, použijte bavlněné ponožky, ty tolik nepadají (pozn. já jsem to vyzkoušela, ale u nás to nefungovalo, nechtěl si to nechat dát a tak jsem ho nenutila).
 • Oblékejte tak akorát, hlavně v zimě. Když je dítě moc nabalené, potí se a to ekzému nesvědčí.

Koupel

Pro někoho nejlepší část dne s miminkem. My, které máme děti s ekzémem, si to odbudeme raději co nejrychleji a většinou se tomu vyhneme.

 • Koupat tak málo, jak jen to jde. Já jsem koupala 1x za týden. Miminka nejsou špinavá, neválí se v blátě a tak opravdu není třeba je každý den mydlit.
 • Bez mýdla, protože mýdlo vysušuje. Já jsem mýdlo na syna vůbec nepoužívala. Celých 3,5 roku jsem ho myla jen vodou. Pak dostal jako dárek mýdlo, tak se s ním rád myje. Asi jednou za měsíc (jinak se koupe častěji než 1x za měsíc 🙂 ).
 • Doba strávená ve vodě by měla být také co nejkratší, což je někdy těžké, když si tam dítě tak krásně hraje, že?
 • Teplota vody by měla být vlažná. Čím teplejší voda, tím větší podráždění a následné vysušení a svědění může nastat.
 • Ovesné vločky do koupele – nasypala jsem do vany půl hrnku vloček (použijte jemné nebo vcelku) nebo čtvrt hrnku vloček rozmixovaných na mouku. Poté byla voda úplně mléčné barvy. Ovesné vločky zklidňují. Pokud máte podezření na alergii na lepek, použijte bezlepkové.
 • Balmandol – olej do koupele, který promašťuje a pokožka je po něm krásně vláčná (sledujte složení kvůli možným alergiím). Někdy jsem vločky a olej střídala, někdy jsem dala obojí.

Mazat, mazat, mazat

Ekzém je takové další dítě. Je třeba ho přijmout a láskyplně o něj pečovat. Začít vnímat, proč k nám přišel. Ekzém je jen symptom, příčina se nachází jinde. A při tom bádání pečujeme nejvíce tak, že kůži neustále promazáváme. Jakmile kůže vyschne, začíná svědit. Často svědí i promazaná, ale lepší promazaná, než suchá.

My jsem vyzkoušeli opravdu velké množství mastí a krémů, ale většinou došlo k velkému zhoršení ekzému. Možná opravdu zabírá každému něco jiného a je třeba vyzkoušet. Proto si nechte dát v lékárně vzorek, pokud to jde. Vyzkoušejte produkt nejprve na malém místě na kůži, ať můžete pozorovat reakci a dítěti ještě nepřitížíte. Co fungovalo nám?

 • Pasta Vitella Ictamo – nejsem velký fanda léků obecně a snažím se jim vyhnout, co to jde. Tato pasta rozhodně není zázrak z přírody (nejhorší je ve složení asi oxid zinečnatý), ale pomohla nám z nejhoršího. Rozhodně bych nedoporučila na dlouhodobou a pravidelnou aplikaci na miminko. Spíše jako kúru v nejhorším stádiu. Poraďte se s pediatrem (nám byla pediatrem doporučena Vitella Extreme, která byla na ekzematickou pokožku velmi nevhodná).
 • Chladivý synderman – první věc, která opravdu promastila a při skladování v lednici byla při natírání opravdovou úlevou, natírali jsme minimálně 5-6x denně. Je na předpis od pediatra, ale v některých lékárnách prodávají i bez předpisu. Spotřeba byla veliká.
 • Kokosový olej smíchaný s probiotiky (nejlepší je použít nějaká tekutá probiotika a různé značky střídat)
 • Čisté přírodní bambucké máslo (někomu funguje skvěle někomu vůbec), i toto by mohlo být obohaceno o probiotika.
 • Havlíkův přírodní zázrak – mast, která krásně voní a dá se i jíst. Opět ověřte složení kvůli případným alergiím. Používáme ji dodnes na drobné rány, suché rty a někdy i na obličej, když je nejhůř.

Pokud máte na ekzém podezření nebo ho dítě už má diagnostikován, konzultujte léčbu s pediatrem. Tento text není odborný článek. Jde o sdílení osobních zkušeností a slouží k předávání praktických informací dalším maminkám.

Máte jiné tipy a zkušenosti? Podělte se o ně v komentářích.

"Dala jsem synovi svobodu (nejen) v jídle a do života nám vstoupila čistá radost. Ukazuji maminkám, že to jde i jinak, než "se to dělá". Podporuji je na jejich cestě ke zdravému jídlu, zdraví celé rodiny a každodennímu štěstí. Chcete si přečíst celý můj příběh? Zjistila jsem o jídle pro děti opravdu mnoho a nechci si to nechat jen pro sebe. Mám pro vás ZDARMA eBook "PŘÍKRMY jinak", který vás provede prvními týdny zavádění jídla krok za krokem. Když chcete vědět jak jídlo pro prcka připravit a mít v kapse obrovské množství receptů pro sebe i pro děťátko, mohly by vás zajímat eBooky "Prcku, najez se sám". Raději se potkáváte osobně, pak se sejdeme na jednom z mých kurzů.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.