Díky, sněhuláku!

Ráno se probouzíme a za oknem padá sníh! To je krása! Miluju pozorovat, jak chumelí. Uklidňuje mě to, a všude kolem je klid. Vločky neslyšně padají na zem a pod nohama křupe sníh.

No a toho jsem si právě dneska vůbec nevšimla. Proč? 

„Jdeme stavět sněhuláka!“ lákám syna. „áka!“ opakuje. Připravuji mrkev a hrnec, ať je to stylové a on se těší. Začínáme se oblékat a jemu se najednou nechce. V tu chvíli ještě nevím proč, ale on už cítí, co se bude dít. Cítí, jak hrozně chci jít ven a že mám jasný cíl.

Nakonec teda souhlasí, nabalíme se a jdeme ven. První, co vidím je neprohrnutý chodník, tak se na to hnedka vrhnu a házím lopatou. Syn mě volá, chce ji půjčit. Ha, společná zábava! Sníh je těžký, nejde mu to s ní. Přestane ho to bavit. Tak já pokračuji. On vyčkává a zdolává hromady sněhu. Je statečný.

Až už je to vše odhrnuté, zkouší to znovu s lopatou a já se vrhám na první kouli, pobaveně mě sleduje. U druhé koule už ho to nebaví, protože ta slibovaná zábava se nekoná, už chce dávat tu mrkev, která mu nejde v rukavicích zvednout ze země a chce jít domů. Nakonec naštěstí objeví balon a má velkou radost z toho, že i v rukavicích si s ním může házet. Super, získala jsem čas.

Vydrž, vždyť ještě nemáme toho sněhuláka!“

„Dáme mu mrkev a hrnec, podívej, tady to máme připravené, už to skoro bude!“ Cítím, jak mě něco tlačí, že musím dělat rychleji, abych to stihla, než to bude chtít opravdu zabalit. Koule na hlavu je moc velká, no nic, uděláme teda ještě jednoho. 2 jsou lepší než jeden a já koulím dál.

Syn už jen tak postává kolem a chce něco jíst. To, co s sebou mám nechce. Nedochází mi, že je to snaha mě dostat odsud pryč. Pryč od mého cíle postavit sněhuláka, pryč od mé umanutosti, pryč od tlaku a stresu, který jsem si tady pěkně a úplně zbytečně vytvořila. Nakonec tedy nic jíst nechce, ale nebaví ho to. Uklidňuji ho, že už to bude. Pohni si!

Nenechám se odradit těsně před cílovou rovinkou!
Nevnímám, co cítím a dokončuji oba sněhuláky! Syn už chce na ruce a odnést domů, má dost!  „Tak pojď dáme tam tu mrkev, vyfotíme se a půjdeme domů.“ Chtěla jsem ještě bobovat. No tak nic. Mrkev nejde zastrčit do tvrdé koule (dobře jsem to uplácala), ale nakonec se to podaří, radost je tu. Fotku nechce, škoda. Nevadí, jindy.

Jenom vejdu dovnitř, dochází mi, co se tam stalo. Já jsem úplně unavená, zpocená a zklamaná. Vždyť to měla být zábava, ale nebyla. Cíl splněn na 200 % a pocit uspokojení nikde. Proč? Nebyla to pohoda, byl to závod, kdo z koho. Ukoulela jsem si představu, že až bude sněhulák stát, bude mi skvěle a on bude mít radost. Dělala jsem to pro něj nebo pro sebe? Zapomněla jsem se v budoucnosti. Zase.

Pořád se učím a někdy se prostě neudržím.

Tato situace se mi ukázala proto, abych si uvědomila, že žádný cíl, který si určím nestojí za to, abych utekla z přítomnosti, ve které si to vždycky skvěle užiju. A budu dost dobrá, i když toho sněhuláka nepostavím. Nevadí, potřebovala jsem na to znovu upozornit. Díky, že to bylo v takové nevinné situaci. Díky sněhuláku. Teda sněhuláci. Jeden by na to asi nestačil.

Poučení pro mě: „Nech tomu volný průběh!“

Příště budeme poslouchat křupající sníh a pozorovat padající vločky. Zkusíme sněhuláka postavit spolu a když se to nepovede a vznikne jen hromada sněhu, bude to super i tak. Budu vnímat, jak to cítím a řídit se tím. A taky tím, co cítí on. Většinou to máme stejně, tak stačí poslechnout alespoň jednoho z nás. Spíš jeho, vždycky si toho všimne dřív než já. Nebo prostě budeme dělat to, co nás zrovna napadne. Hlavně žádný plán. Nebo jinak, plán bude, aby nám bylo dobře. Mě, jemu, i nám společně.

"Dala jsem synovi svobodu (nejen) v jídle a do života nám vstoupila čistá radost. Ukazuji maminkám, že to jde i jinak, než "se to dělá". Podporuji je na jejich cestě ke zdravému jídlu, zdraví celé rodiny a každodennímu štěstí. Chcete si přečíst celý můj příběh? Zjistila jsem o jídle pro děti opravdu mnoho a nechci si to nechat jen pro sebe. Mám pro vás ZDARMA eBook "PŘÍKRMY jinak", který vás provede prvními týdny zavádění jídla krok za krokem. Když chcete vědět jak jídlo pro prcka připravit a mít v kapse obrovské množství receptů pro sebe i pro děťátko, mohly by vás zajímat eBooky "Prcku, najez se sám". Raději se potkáváte osobně, pak se sejdeme na jednom z mých kurzů.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů