20 dárků na míru pro babičku, na které bude ještě dlouho vzpomínat

Obdarujme letos babičky něčím, co je zahřeje spíš u srdce, než na prstech u nohou. 

1. oblečení, které nikdo jiný nemá

Zkuste se kreativně vyřádit. Kupte bílé tričko, zástěru, košili… Nějaký kousek oblečení, který babička skutečně ráda nosí. Použijte barvy na textil, kamínky, razítka, nažehlovací obrázky… Zapojte děti. Bavte se.

2. čaj na míru se záměrem

Vlastnoručně s láskou nasbírané byliny zabalené do jednoduchého pytlíčku opatřeného záměrem nebo přáním. Napište babičce něco, na co bude myslet vždy, když usedne s hrnkem do pohodlného křesla a zasní se.

Uvolňující čajová směs pro ženu může obsahovat černý bez květ, řebříček, šalvěj, jalovec bobule, kopřivu a levanduli. Povzbuzující čajová směs může obsahovat kontryhel, vřes, mátu, meduňku, hluchavku, dobromysl a řebříček. Nebo namíchejte bylinky intuitivně.

Nejste sběrači bylinek? Kupte je.

3. splněné přání

Vyzpovídejte babičku po čem touží. Samozřejmě nenápadně! Co si vždycky chtěla dopřát, ale nepodařilo se jí to. Co teď chce úplně nejvíc?

Chce se sejít s nějaký příbuzným žijícím daleko? Dovezte ji tam. Chce vás mít blízko a trávit čas s vnoučaty, dopřejte jí ho víc, než obvykle. Udělejte, co jí na očích vidíte. Zaslouží si to ona i vy.

TIP: Vymyslete nějaký kreativní způsob, jak jí to přání zabalit pod stromeček. Povezete jí k příbuzným? Vyrobte jí jízdenku. Chce být s vnoučaty? Vyrobte jí celou hromadu vstupenek na vymyšlené filmy v kině, ve kterém hrají hlavní roli vaše děti.

4. směs bylinek na napářku

Pokud vy neznáte ženskou napářku, vaše babička bude jistě znát nějakou její obdobu. Připravte jí směs bylin na míru. Anebo jí dejte poukaz na společný zážitek z bylinné napářky a dejte si ji každý měsíc spolu.

Více o ženské napářce najdete ZDE. Jak si provést napářku zase TADY.

Upozornění: bylinky mají velkou sílu, dokáží zvýšit nebo snížit tlak, léčit různé neduhy, ale také by mohly reagovat na léky, které babička užívá. Dbejte při výběru na zdravotní stav babičky.

5. společný zážitek

Pozvěte babičku na společné nákupy, na výlet, vezměte ji tančit nebo do lázní. Připravte den na míru pro ni. Co už dlouho nedělala a stále o tom mluví? Co ji vždycky bavilo? Nebo co si nikdy nevyzkoušela?

Nejde ani tak moc o tu aktivitu, ale o společně strávený čas, kterého někdy bývá méně, než bychom chtěli. Aktivitu volíme spíš podle možností a chuti babičky, ale důležité je, aby to bavilo i nás.

TIP: Zážitek můžete nechat vnoučata nakreslit nebo připravte poukaz. Poukazy volně k použití najdete tady. Stačí jen vytisknout.

6. kalendář s fotkami dětí

Taková klasika, ale nikdy nezklame. Krásné kalendáře umí vyvolej.to.

7. profi focení s babičkou

Děláte si rodinné fotografie u fotografa? Přizvěte i babičku. Bude mít zážitek z toho, že je modelka a navíc dostane krásnou památku s rodinou. Jsou to takové 2 dárky v jednom. A navíc můžete mít i vy krásnou fotku babičky pro sebe.

TIP: K profi fotografovi se vám nechce nebo na to nemáte finance? Nevadí. Krásné fotky se dají dnes pořídit i z telefonu. Udělejte si rodinné focení sami. Jen pak nezapomeňte vytisknout a babičce dát fotky fyzicky, ideálně v rámečku.

8. dárek plný emocí

Napište babičce, co k ní cítíte. Použijte formu dopisu, hezký sešit nebo knihu. Takovou jsem předloni darovala tchyni a loni společně se sestrami naší babičce. Napsaly jsme jí, co jsme s ní prožili a na jaké společné zážitky se těšíme. Babička byla dojatá, plakala a smála se. Je to nejlepší dárek, který jsme jí kdy daly, protože díky němu ví, jak je pro nás jedinečná. Dárek obsahuje 20 vět, které vás při vyplňování povedou. Podle mě, je to dárek, který léčí vztahy.

Můžete ho darovat i vy, víc TADY. Co na to ta naše babička? Mrkněte v tomto videu.

9. paní na úklid

Iva Vančová a její sestry se například jeden rok složily a zaplatily mamince na rok paní na úklid (každých 14 dní 6 hodin), aby mohla být s vnoučaty a neztrácela čas úklidem. Díky za skvělý tip na dárek!

10. kuchařka

Je babička vášnivou kuchařkou a ráda by vyvařovala vnoučatům? Dopřejte jí to a naznačte jí, jak na to, s kuchařkou pro prcky.

11. seznam věcí, které má babička udělat 

Nejde o žádné povinnosti, ale spíše o zážitkové seznamy úkolů a aktivit, aby se babička pobavila a vystoupila ze stereotypu všedních dní.

12. nápaditý šperk

Babička má spoustu šperků, které dostala kdysi dávno většinou od dědečka. Připomeňte jí, jak je krásná a že se může stále parádit vhodným prstýnkem, přívěskem nebo náušnicemi.

TIP: Nechte ji, ať zažije, jaké to je být Popelkou. Zabalte ji šperk do oříšku.

13. plakát o babičce

Napište o babičce plakát, který vyjádří to, co na ní máte rádi a čím je jedinečná. Jiná varianta by mohla být, aby si připomněla, co se dělo když se narodila (viz inspirace na fotce). Další varianta by mohla být koláž ze střípků z její minulosti včetně fotek. Pohrajte si s tím.

Inspirace: Veronika Hebká darovala tento plakát tatínkovi k jeho 60tým narozeninám

14. krojované tričko pro babičku

Pro babičku žijící nebo narozenou na Moravě je ideální dárek krojované tričko. Vhodné i pro babičky, které mají rády folklor.

15. fotokniha jinak

Jedna z maminek, čtenářek mého blogu, Iva Vančová mi loni napsala, že darovala rodičům fotoknihu: „Nazvaly jsme ji „Tak jde čas“. Je poskládaná z koláží fotek, na kterých jsme se ségrama imitovaly steré fotky z dětství. Tahle kniha má obrovský úspěch!“ Tento nápad mi přijde skvělý, proto jsem ho sem zařadila. Děkujeme, Ivo za inspiraci.

16. jedlý dárek

Upečte, uvařte, připravte cokoliv, co si myslíte, že by mohlo babičce chutnat. Luxusní sušenky, domácí vanilkový extrakt, vaječný koňak… Co je to pravé právě pro tu vaši babičku?

17. obrázek v rámečku

Nestíháte? Na někoho jste zapomněli? Nevadí! Obrázek je časově nenáročný dárek, který zvládnete i den před Štědrým dnem.

Na nákup nějakého hezkého rámečku je vždycky chvilka (nebo máte i nějaký doma). Vystřihněte papír na velikost rámečku. A začněte tvořit.

TIP: Nejste kreativní tip? Tak to nechte na dětech a vy jen připište, co chcete, aby si babička každý den připomněla.

18. magnet s fotkou na lednici

Celý den na očích. Magnet na lednici je častý dárek z dovolené, který babička možná neocení. Když je na něm ale fotka roztomilého vnoučka, snese jich i několik. Vytvoří vám je třeba TADY.

19. ručně malovaný hrnek

Nejde o jen tak obyčejný hrnek, který se dá koupit na každém rohu. Ale hrnek ručně malovaný vnoučetem. A ten se nedá vyvážit ani zlatem. Zvlášť pokud je vnouče ještě moc malé, aby od něho babička nějaký výtvor očekávala.

Použijte fixy na porcelán, které se zapékají v troubě. Zvládne to opravdu jakékoli dítě, které udrží v ruce tužku a trošku s ní trefí papír. Teda hrnek. Dalo by se říct od 6. měsíce (pozor na ochutnávání).

20. online kurz

Miluje babička tanec, ale teď nemá s kým? Líbil by se jí nějaký online kurz tance? Vždycky chtěla umět mluvit maďarsky, nikdy se to nenaučila a stále toho lituje? a stále toho lituje? Dopřejte jí to. A co třeba psaní, kreslení, vaření nebo výživa a zdraví?

Každá nová věc, kterou se naučíme nás omlazuje a prodlužuje nám život.

Nejen na Vánoce

Příležitost udělat něco navíc v jakémkoli vztahu je každý den, ale o Vánocích je to tak nějak jednodušší. My i naše babičky (maminky a tchyně) jsme byly vychovávány k tomu, abychom uměly dávat. Ale moc (nebo spíš vůbec) neumíme přijímat, ať už náklonnost, pochvalu nebo i dárky. Zkuste to letos prolomit. U sebe i u vaší babičky.

Darujte letos emoce zabalené do hezkého obalu. Ne věci.

Jaké originální dárky jste babičce darovali vy? Ať už k narozeninám, k svátku nebo k loňským Vánocům, každý nápad se počítá. Pojďme se inspirovat vzájemně. Napište mi je do komentářů pod tento článek.

Foto: archiv autorky, canva.com

"Dala jsem synovi svobodu (nejen) v jídle a do života nám vstoupila čistá radost. Ukazuji maminkám, že to jde i jinak, než "se to dělá". Podporuji je na jejich cestě ke zdravému jídlu, zdraví celé rodiny a každodennímu štěstí. Chcete si přečíst celý můj příběh? Zjistila jsem o jídle pro děti opravdu mnoho a nechci si to nechat jen pro sebe. Mám pro vás ZDARMA eBook "PŘÍKRMY jinak", který vás provede prvními týdny zavádění jídla krok za krokem. Když chcete vědět jak jídlo pro prcka připravit a mít v kapse obrovské množství receptů pro sebe i pro děťátko, mohly by vás zajímat eBooky "Prcku, najez se sám". Raději se potkáváte osobně, pak se sejdeme na jednom z mých kurzů.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.