Co je to BLW?

BLW (Baby-Led Weaning) je metoda, která umožňuje odstavení nebo taky přesněji řečeno zavádění příkrmů řízené dítětem. Jen je třeba připravit jídlo tak, aby bylo dítě schopné vzít ho do ručky a požvýkat (i když ještě nemá plnou pusu zubů).

U klasických příkrmů (mixované směsi z různých kombinací ovoce a zeleniny, přesnídávky, instantní kaše apod.) se nejprve učí dítě polykat a pak kousat. Což je v pohodě, dokud nenarazí na první větší kousek. S BLW se děti naučí nejprve kousat, pak vyplivovat a pak teprve polykat.

WHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje začít s příkrmy kolem 6. měsíce věku dítěte, protože má zvýšenou potřebu energie a živin, která by mohla přesáhnou možnosti mateřského mléka.

Příkrmy by tuto potřebu měli začít pokrývat. Neznamená to však přestat kojit. Prostě kojím dál a dítě si k tomu sem tam něco ožužlá nebo přikousne. Když bude chtít ochutnat, ochutná, ale když nebude, tak si nedá. A tak je to v pořádku.

Dítě samo nejlépe ví, kolik toho potřebuje a kdy je opravdu připraveno pevnou stravu přijmout. Tím, že mu jídlo předložíme, dáme mu možnost, aby se mohlo samo rozhodnout, co si strčí do pusy. Stačí dítěti jen věřit a nechat to na něm!

„Řízené dítětem“ znamená, že rodič umožní dítěti, aby se učilo hrou, objevováním a ochutnáváním. Učí se nápodobou a chtějí taky začít strkat do pusy ty věci, co si tam strkají rodiče, které pak záhadně zmizí. Všechny hračky už ochutnalo, je čas zkusit něco nového. Jídelníček dítěte je pak odrazem toho, co jí rodič.

Rodič se musí udržet, netlačit a nesnažit se pomáhat. I když to vypadá, že se dítě trápí. Netrápí se, i když už podesáté napichuje bramboru na vidličku. Učí se. Někdy je to těžké, ale zkuste to. Nechte svého prcka, ať se nají sám. A vy se taky v klidu najezte.

A bude to zábava, to můžu slíbit!

 

 

 

"Dala jsem synovi svobodu (nejen) v jídle a do života nám vstoupila čistá radost. Ukazuji maminkám, že to jde i jinak, než "se to dělá". Podporuji je na jejich cestě ke zdravému jídlu, zdraví celé rodiny a každodennímu štěstí. Chcete si přečíst celý můj příběh? Zjistila jsem o jídle pro děti opravdu mnoho a nechci si to nechat jen pro sebe. Mám pro vás ZDARMA eBook "PŘÍKRMY jinak", který vás provede prvními týdny zavádění jídla krok za krokem. Když chcete vědět jak jídlo pro prcka připravit a mít v kapse obrovské množství receptů pro sebe i pro děťátko, mohly by vás zajímat eBooky "Prcku, najez se sám". Raději se potkáváte osobně, pak se sejdeme na jednom z mých kurzů.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.