4 důvody proč nechat dítě, ať se nají samo už od 6. měsíce (metoda BLW)

Dítě má 6 měsíců a je na čase začít s krmením… Přišlo mi to brzo. A vůbec se mi do toho nechtělo. Už jenom to slovo! Příkrmy. Co to je? Už to slovo zní nechutně. Jak se to dělá? Co vlastně ten drobeček může jíst?

Takže teď budu další rok jen mixovat a mixovat? Honit dítě se lžičkou v ruce? Házet to do něj jako do míchačky? Přemlouvat ho a prosit? Počítat lžičky? Za babičku, za tatínka… NEEEEE! TAK TO NECHCI! ALE JAK JINAK?

Někde na internetu na mě vyskočila zkratka BLW v souvislosti s jídlem pro miminka. Nikdy předtím jsem o tom neslyšela a tak jsem začala pátrat… Jakmile jsem zjistila co je to BLW a proč je lepší dávat dítěti jídlo do ruky než krmit lžičkou, měla jsem jasno. Tohle je ideální cesta pro nás! Proč?

Důvod č. 1: Najím se já.

Žádné čekání na to, až dítě usne nebo se radovat z toho, že mě třeba jednou denně nechá se v klidu najíst, jako bonus. Nebo nehrozí nechat to zajít až tak daleko, že prostě někdy nedostatkem energie odpadnu. To ne!

Kojení a péče o dítě 24 hodin denně je opravdu náročná činnost, ke které musíte někde tu energii získat. Co třeba z jídla?

Máma je najezená, spokojená a plná energie.

A tak by to mělo být. Nejen s jídlem, ale i ve všech ostatních životních oblastech. Já jsem na prvním místě, vždycky. Ne dítě, ne manžel, ne tchýně, ne šéf, ale JÁ! Zní to sobecky? Možná. Ale říká se tomu sebeláska. Když mám ráda sama sebe, dělám to, co chci já, a ne někdo jiný, tak jsem šťastná.

Nevěříte? Zkuste začít jídlem a uvidíte. Jak na to? Když mám hlad, najím se. Ať se děje, co se děje. Ano, samozřejmě pokrývám potřeby dítěte, ale zároveň nezapomínám na ty svoje, a to se maminkám (zvláště u prvního dítěte) může snadno stát (vím o čem mluvím, ale o tom zase třeba jindy).
Dítě se ode mě učí, jak se mít rádo a jak si vychutnat jídlo i život.

Důvod č. 2: Dítě je samostatné, rozvíjí se, a bude mu chutnat.

Prcek se nají sám a hodně se toho naučí. Rozhodne se, co ochutná a co ne. Neuvěřitelně rychle se rozvíjí jeho motorické schopnosti, protože má možnost velmi často trénovat, jak zacházet s jídlem. Stane se z něj spokojený jedlík. Naučí se samostatnosti. V restauraci nebo na návštěvě každého okouzlí, jak je šikovný. A brzo sní tolik, že na něj bude babička pyšná.

Musím říct, že jsem opravdu vděčná, že jsem se o metodě BLW vlastně náhodně dozvěděla (ale nic se neděje náhodou, že?). Vyplatilo se dát mu svobodu a držet se zpátky. Jediné, co jsem musela vyřešit bylo, jak vlastně začít. A taky netrápit se úklidem.

Největší odměnou mi je syn, který se sám nají doma i v restauraci. Má moc šikovné ručky. A hlavně dává přednost špenátu před bramborem a miluje fazole!

Důvod č. 3: Neuvěřitelná úspora času, peněz i jídla

Vyhnete se mixování, mixování, strouhání a mixování a hlavně krmení! A to je obrovská úspora času. Navíc jíte společně, takže žádná on jí teď a já pak. Teď uvařím jemu a pak sobě. Vařím jednou, jí celá rodina. Každý jak umí.

Pokud vás příprava jídla pro dítě začne bavit jako mě. Vaření je pro mě relax a zábava. Pak samozřejmě nad tím strávíte času víc, ale v tomto případě je to, myslím, v pořádku.

Vařím ze základních potravin, většinou jedno jídlo pro všechny. Díky tomu šetříme a myslím, že celkem výrazně. Dětské výživy nejsou žádná levná záležitost. A navíc nejsou skoro žádné zbytky. Vše se sní, není co vyhazovat. Takový zero waste přístup. 😊

Důvod č. 4: Jídlo neřeším, jídlo si vychutnávám.

Tento důvod mi odhalila až zkušenost. Chtěla jsem, aby jedl zdravě, každé sousto rozhoduje o zdraví dítěte! A řešila jsem to. Jednu chvíli jsem opravdu měla pocit, že je to celé jen o jídle. A já jsem to řešila fakt hodně a synovi potravinové alergie to ještě umocnily (nebo se objevily kvůli tomu?).

Není nic horšího než stres u jídla. Vaše dítě přesně ví, jak se cítíte

Znáte to? Uvařím dítěti ten nejvíc bio domácí jahelný knedlíček s tou nejčerstvější a nejšťavnatější zeleninkou z ekozemědělství. Jsem schvácená přípravou jídla. Teče ze mě, protože nestíháte a těším se, až si v klidu sedneme ke stolu a sníme to. Mám hrozný hlad! V duchu si říkám „hlavně na něj netlačit“. Ale modlím se, aby aspoň jeden ten „pos…nej“ knedlíček snědl.

Mě se to stávalo. Měla jsem pocit vítězství nad časem i sama nad sebou. Kolik jsem toho zvládla a jak jsem skvěle uvařila. Jak je to dobrééé! Ale byla jsem úplně zchvácená. A dítě to neocení. Nechce mámu, která je vyřízená a furt jen něco míchá v kuchyni. Chce mámu, která je s ním.

A pak může nastat nepochopitelné odbíhání od stolu, odmítání jídla, bolení bříška atd. A pak si říkám: „Z čeho to to dítě má, vždyť jíme tak zdravě!“ Ale nezdravě myslím, a to je ještě horší. Tak pryč s těmi negativními myšlenkami a podáváním vrcholných výkonů. Jsem dost dobrá, i když jen napařím zeleninu. Nemusí to být menu, jako z restaurace s michelinskou hvězdou.

Důležitější než CO, je JAK jím.

Už to nehrotím. Nevařím hromady zdravého jídla za každou cenu. Nemusím vařit každý chod. Jídelníček neřeším. Snažím se, abychom jedly správně. Dobré suroviny, snadno a rychle připravené a pohoda u jídla.

Toto bylo naše rozhodování a naše zkušenosti. Jak to řešíte vy? Necháváte prcka, ať se nají sám nebo vládnete lžičkou vy? Nebo se teprve rozhodujete?

Přeji vám a vašemu dítěti spoustu zábavy při společném jídle.

"Dala jsem synovi svobodu (nejen) v jídle a do života nám vstoupila čistá radost. Ukazuji maminkám, že to jde i jinak, než "se to dělá". Podporuji je na jejich cestě ke zdravému jídlu, zdraví celé rodiny a každodennímu štěstí. Chcete si přečíst celý můj příběh? Zjistila jsem o jídle pro děti opravdu mnoho a nechci si to nechat jen pro sebe. Mám pro vás ZDARMA eBook "PŘÍKRMY jinak", který vás provede prvními týdny zavádění jídla krok za krokem. Když chcete vědět jak jídlo pro prcka připravit a mít v kapse obrovské množství receptů pro sebe i pro děťátko, mohly by vás zajímat eBooky "Prcku, najez se sám". Raději se potkáváte osobně, pak se sejdeme na jednom z mých kurzů.
Komentáře
  1. Olga napsal:

    Ahoj, BLW je skvělé. Praktikujeme u obou dětí a je to k nezaplacení. U staršího vidím, jak si díky tomu vypěstoval zdravý přístup k jídlu a jak skvěle dokáže vnímat své tělo-co mu prospěje, kdy má dost (bez ohledu na To, co si myslí okolí)… A strašně rád vždycky vařil se mnou. Takže rozvoj motoriky báječný. Vřele doporučuji a jsem ráda, že někdo více začal s osvětou. Když jsem hledala informace před třemi roky, narazila jsem jen na jednu důvěryhodnou knihu.

    • Gabriela Hebká napsal:

      Děkuji! Přesně proto to dělám. Mám stejnou zkušenost. Věřím tomu, že je důležité, aby se vědělo „jak správně jíst“. A ten nejlepší způsob, jak s tím začít, je právě u dětí.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.