Konec papučím, ponožkám, utěrkám a zástěrám pod vánočním stromečkem. Letos chci obdarovat naši babičku (moji tchyni) něčím, co ji zahřeje u srdce a potěší vždy, když se na dárek podívá. Nebo si na něj jen vzpomene. Chci darovat emoce, ne věci.
Co zase té babičce dáme k Vánocům? Nechci ani pomyslet na to, že budu muset na poslední chvíli běhat po přecpaných obchodech a shánět dárky pro všechny členy rodiny. Každý rok si říkám, že tentokrát to vyřeším dřív, abych měla před Vánoci pohodu. A pak je najednou prosinec a dárky žádné.
V tu chvíli usedám k internetu, hledám a hledám. Někdy tím strávím víc času, než chozením po obchodech, ale pro mě jsou online nákupy příjemnější. Lepší než se prodírat davy lidí, kteří se nervózně a zoufale snaží něco ulovit, stejně jako já. Jenže najít něco nápaditého a vkusného na internetu je nadlidský úkol.
Letos bude vše jinak.
31. října jsem se probudila v 6:00 s nápadem, jaký dárek dám tchyni. Od té doby usilovně pracuji na tom, abych všechno včas stihla.
Budu jí darovat uznání, náklonnost a lásku (vím, zní to přehnaně, ale nevím, jak to jinak napsat). To vše zabalené v hezkém kabátku. Co to je a jak to bude vypadat najdete pod číslem 6.
Chci vám ušetřit vymýšlení, práci a čas, a proto jsem sepsala 10 dárků, které jsem už sama darovala dřív nebo budu darovat letos. Ke každému dárku přidávám i pár tipů. Třeba se bude něco hodit i pro vaši babičku (tchyni nebo maminku).
Klasika, která nezklame. Kdo má děti, má i dostatek fotek a dychtivé babičky po každé další fotce vnoučete, ze které se na ně každý den směje. A taky je může ukázat kamarádkám.
Kalendář je nekonečný evergreen. Můžete ho darovat každý rok. Děti rostou, mění se a babičku to zaručeně vždy potěší.
Možnosti
Vytvořit fotokalendář elektronicky (v online systému, který poskytují různí výrobci fotokalendářů) a nechat si ho vytisknout. Fotografií je potřeba víc (jedna ke každému týdnu). Výhoda je, že to uděláte jen jednou a můžete objednat hned několik výtisků. Na výběr je klasická kroužková vazba nebo designovka.
Pro pokročilé. Fotokniha je opravdu krásný dárek, který je hodnotný, plný emocí a vzpomínek. Vytvořit fotoknihu je úžasný projekt, který ale vyžaduje více času a taky trpělivosti. Počítejte s tím.
Já jsem vytvořila za prvního půl roku na mateřské 5 fotoknih. Mám z nich velkou radost, protože od té doby, co je mám, se na fotky díváme mnohem častěji, a také si je rády prohlédnou návštěvy.
Možnosti
Vyberte si jednoho výrobce fotoknih podle ceny, kvality provedení a vzhledu knih. Bude stačit babičce obyčejná kniha nebo si potrpí na něco extra? Firmu, která mi dělala fotoknihu na fotkách vám nedoporučím. Objednala jsem ji v listopadu, přišla kompletně bez fotek a novou mi doručili až 18. ledna. To je na vánoční dárek trošku pozdě. Ale letos jsem si objednala krásnou fotoknihu a nemůžu se dočkat, až mi přijde. Hned pak sem dám foto.
Nestíháte? Na někoho jste zapomněli? Nevadí! Obrázek je časově nenáročný dárek, který zvládnete i den před Štědrým dnem.
Na nákup nějakého hezkého rámečku je vždycky chvilka (nebo máte i nějaký doma). Vystřihněte papír na velikost rámečku. A začněte tvořit.
Možnosti
Celý den na očích. Magnet na lednici je častý dárek z dovolené, který babička možná neocení. Když je na něm ale fotka roztomilého vnoučka, snese jich i několik.
Já jsem tento nápad dostala loni, když se mi nechtělo kupovat papírové vánoční přání, které si stejně nikdo neschová (kromě mě). Nechala jsem udělat z fotky magnet, který si může babička vystavit na lednici.
Možnosti
Vyberte si jednu nebo více fotek, objednejte u vyvolej.to (možná to dělá i někdo jiný, nevím) a za pár dní je hotovo.
Hrníček? A tomu říkáš originální? Ano, říkám. Protože to nebude jen tak obyčejný hrnek, který se dá koupit na každém rohu. Ale hrnek ručně malovaný vnoučetem. A ten se nedá vyvážit ani zlatem. Zvlášť pokud je vnouče ještě moc malé, aby od něho babička nějaký výtvor očekávala.
Zvládne to opravdu jakékoli dítě, které udrží v ruce tužku a trošku s ní trefí papír. Teda hrnek. Dalo by se říct od 6. měsíce (pozor na ochutnávání).
Možnosti
Letos budu darovat tchyni pozitivní emoce v hezkém kabátku. Proč? Kolik máme příležitostí, říct naší babičce (své mamince nebo tchyni), co na ní máme rádi, za co si jí vážíme, kdy jsme si společně užily den nebo co jsme se od ní naučily? Málo, že? Já mám taky takový pocit.
Z tohoto dárku mám obrovskou radost. Vznikl vlastně kvůli tomu, že se stala taková nepříjemná situace, o které jsem už psala minule. Díky ní jsem si uvědomila, že chci dát tchyni něco, čím jí dám najevo, že ji mám ráda. Jak to celé vzniklo se dočtete tady.
Při tvoření zápisníku mě napadlo, že by bylo skvělé, kdyby to stejné udělaly i další ženy. Aby uměly říct své tchyni něco hezkého, něco co ji potěší, něco co jim oběma pomůže se sblížit. Díky čemu pak snáz překonají konflikty nebo malé střety a věty, které si někdy řeknou, už nebudou tak bolet. Zkusíme uzavřít příměří.
Možnosti
Tipy
Krásná kniha, kterou obdarujete babičku, ale taky sebe. Babičce věnujete čas a tak trochu i povinnost věnovat se svým vzpomínkám. Vrátit se k milým okamžikům a navíc se o ně podělit. A vy se dozvíte něco, o čem jste možná ještě neslyšeli.
Chcete něco ještě lepšího, originálnějšího a osobnějšího? Vymyslete si to sami. Vy jste ti, kteří znáte svou babičku nejlépe a jen vy můžete vymyslet ten nejlepší dárek právě pro ni.
Toto bude vyžadovat trošku přemýšlení. Zkuste se do vaší babičky vcítit a zodpovědět si pár správných otázek. Pak určitě něco vymyslíte.
Pokud vám vymýšlení trvá moc dlouho a trápíte se tím, přestaňte to řešit. Dokonalý dárek vás napadne jen tak mimochodem, až půjdete na záchod nebo na procházku.
Pokud máte rádi ruční práce a babička parádění, zkuste vytvořit nějaký šperk (na obrázku náhrdelník a náušnice, které jsem vyrobila z FIMO a náhrdelník z překládaných stužek). Inspirace i návodů online je spousta. Nebo můžete koupit hotové ručně vyráběné dárky na fler.cz.
Možnosti
Pro babičku? To je trošku mimo, ne? Není! I babička si chce užívat, jen po svém. Dopřejte jí to, po čem touží.
Dám vám 2 příklady na mojí babičce (mamince mé maminky).
Když jsem ji byla navštívit asi měsíc před mou svatbou, zjistila jsem, že nemá co na sebe. Chtěla jsem, aby jí to slušelo, i když jde jen o jeden den. A tak jsem jí navrhla, že půjdeme spolu nakupovat. Nechtělo se jí do toho.
Souhlasila, až když jsem jí řekla, že chci, aby jí to slušelo, a navíc jí to nekoupím jen tak, ale dostane to ode mě k narozeninám. Já jsem to brala jako nutné zlo. Sama nákupy moc ráda nemám.
V kabince, když byla babička jen ve spodním prádle a já jsem na ni soukala jeden kus oblečení za druhým, to byla největší sranda. Postarala jsem se o ni jako o královnu. Ona odcházela nadšená a já taky. A navíc jsme se společně nasmály tak, jako nikdy předtím. A to se počítá.
Řešily jsme věci, které běžně řeší kamarádky, a ne ženy vzdálené od sebe 2 generace.
Jen my dvě spolu. Najednou jsme si byly blíž.
Moje babička taky ráda vypráví o tom, jak ráda a často chodila s dědečkem tancovat. A opravdu, když dostane příležitost, protančí klidně celou noc. A bolavá kolena jako zázrakem nebolí, takže jí v tanci nic nebrání.
Možnosti
Vymysleli jste, jaký zážitek babičce dopřejete a chcete tomu dát punc profesionality? Vyrobte vy samy nebo společně s dětmi poukaz. Nebo můžete použít ten můj. Vytvořila jsem ho, když už jsem byla v mém kreativním zápalu.
Poukazy najdete tady. Stačí jen vytisknout.
Máte babičku, která miluje vaření? Je nejšťastnější na světě, když může uvařit hromady jídla a pozorovat, jak všem chutná?
My taky. Problém nastal, když jsem se jí svěřila s tím, že chci, aby syn jedl sám (už od 6. měsíce, říká se tomu metoda BLW) a zdravě. Vysvětlila jsem jí, jak to bude vypadat a taky co a jak bude jíst. Byla překvapená. O mé metodě asi pochybovala, ale respektovala moje rozhodnutí.
Časem, jak Felix rostl, chtěla čím dál víc něco uvařit, ale nevěděla co. Pořád se mě ptala, co by mohla Felixovi uvařit.
Já jsem se jí snažila vysvětlit, že vařit pro něj nemusí. Ale najednou mi to došlo. Pochopila jsem, že jí to dělá radost a přináší štěstí. A tak jsem s ní sdílela některé recepty, dala jí směr, vysvětlila, jak jídlo připravit, aby ho tak malé miminko už mohlo sníst. A babička se dala do vaření.
Řešíte to taky? Nebo vaše babička? Mám pro vás 3 eBooky, které mají odpověď na všechny otázky týkající se metody BLW. Zjistíte, jak připravit první jídla pro miminka, aby byla schopná je sama sníst. Dělím se o naše zkušenosti, jak se u toho může najíst i máma (nebo babička). A hlavně je to také kuchařka se spoustou receptů (vhodných i pro alergiky). To vše najdete v „Prcku. najez se sám“.
Příležitost udělat něco navíc v jakémkoli vztahu je každý den, ale o Vánocích je to tak nějak jednodušší. My i naše babičky (maminky a tchyně) jsme byly vychovávány k tomu, abychom uměly dávat. Ale moc (nebo spíš vůbec) neumíme přijímat, ať už náklonnost, pochvalu nebo i dárky. Zkuste to letos prolomit. U sebe i u vaší babičky.
Darujte letos emoce zabalené do hezkého obalu. Ne věci.
Přeji vám všem i vašim blízkým klídeček a pohodičku už během listopadu a hlavně v prosinci, když začíná to pravé sváteční šílenství.
Gabi
P.S.: Ráda se nechám taky inspirovat. Jaké originální dárky jste babičce darovali vy? Ať už k narozeninám, k svátku nebo k loňským Vánocům, každý nápad se počítá. Pojďme se inspirovat vzájemně. Napište mi je do komentářů pod tento článek.
Báječné tipy! Souzním se vším. Strašně ráda šířím radost. Kromě uvedeného jsme se např. jeden rok se sestrami složily a zaplatily mamce na rok paní na úklid (co 14 dní 6 hodin), aby mohla být s vnoučaty a neztrácela čas úklidem. Oblíbila si to a paní už zůstala:). Taky jsme věnovaly rodičům fotoknihu „Tak jde čas“. Je poskladaná z koláží,kdy jsme se ségrama imitovaly fotky z dětství. Tahle kniha má obrovský úspěch… Dědečkovi ke každé příležitosti vnuci malují na bílé tričko. Má už pěknou sbírku a jiná trička nenosí. Chodí v nich do práce i na kulturu a všichni chválí:). Potom se mi líbí zážitkové todo listy nebo bucketlisty, neboli seznamy úkolů a aktivit,aby se nenudili,trochu pobavili a vystoupili ze stereotypu všedních dní…
Jééé, skvělé tipy. Děkujeme!