10 dárků na míru pro babičku, po kterých nezůstane jedno oko suché (letos budu darovat č. 6)

Konec papučím, ponožkám, utěrkám a zástěrám pod vánočním stromečkem. Letos chci obdarovat naši babičku (moji tchyni) něčím, co ji zahřeje u srdce a potěší vždy, když se na dárek podívá. Nebo si na něj jen vzpomene. Chci darovat emoce, ne věci.

Co zase té babičce dáme k Vánocům? Nechci ani pomyslet na to, že budu muset na poslední chvíli běhat po přecpaných obchodech a shánět dárky pro všechny členy rodiny. Každý rok si říkám, že tentokrát to vyřeším dřív, abych měla před Vánoci pohodu. A pak je najednou prosinec a dárky žádné.

V tu chvíli usedám k internetu, hledám a hledám. Někdy tím strávím víc času, než chozením po obchodech, ale pro mě jsou online nákupy příjemnější. Lepší než se prodírat davy lidí, kteří se nervózně a zoufale snaží něco ulovit, stejně jako já. Jenže najít něco nápaditého a vkusného na internetu je nadlidský úkol.

Letos bude vše jinak.

31. října jsem se probudila v 6:00 s nápadem, jaký dárek dám tchyni. Od té doby usilovně pracuji na tom, abych všechno včas stihla.

Budu jí darovat uznání, náklonnost a lásku (vím, zní to přehnaně, ale nevím, jak to jinak napsat). To vše zabalené v hezkém kabátku. Co to je a jak to bude vypadat najdete pod číslem 6.

Chci vám ušetřit vymýšlení, práci a čas, a proto jsem sepsala 10 dárků, které jsem už sama darovala dřív nebo budu darovat letos. Ke každému dárku přidávám i pár tipů. Třeba se bude něco hodit i pro vaši babičku (tchyni nebo maminku).

1. kalendář s fotkami dětí

Klasika, která nezklame. Kdo má děti, má i dostatek fotek a dychtivé babičky po každé další fotce vnoučete, ze které se na ně každý den směje. A taky je může ukázat kamarádkám.

Kalendář je nekonečný evergreen. Můžete ho darovat každý rok. Děti rostou, mění se a babičku to zaručeně vždy potěší.

Možnosti

 • Koupit si prázdný kalendář na další rok (v papírnictví nebo ve výtvarných potřebách). Vlepit vyvolané fotky v odpovídajícím formátu (potřebujete 13 fotek - jednu ke každému měsíci a jednu na titulní stánku).
 • Vytvořit fotokalendář elektronicky (v online systému, který poskytují různí výrobci fotokalendářů) a nechat si ho vytisknout. Fotografií je potřeba víc (jedna ke každému týdnu). Výhoda je, že to uděláte jen jednou a můžete objednat hned několik výtisků. Na výběr je klasická kroužková vazba nebo designovka.

Tipy

 • Fotky můžete do kalendáře dávat chronologicky, jak dítě roste a také ze stejného časového období (k prosinci fotku z loňských vánoc, v lednu dítě s korunou na hlavě apod.). Je dost časově náročné trefit se do správného týdne (vyzkoušela jsem to). Takže pokud vyberete pár hezkých fotek a umístíte je střídavě, babička to ocení i tak. Čas věnovaný do správného časového a chronologického umístění bych možná využila jinak.
 • Fotokalendář určitě potěší i dědečka, tetičku nebo tatínka, který si ho může vystavit v práci na pracovním stole.

2. fotokniha

Pro pokročilé. Fotokniha je opravdu krásný dárek, který je hodnotný, plný emocí a vzpomínek. Vytvořit fotoknihu je úžasný projekt, který ale vyžaduje více času a taky trpělivosti. Počítejte s tím.

Já jsem vytvořila za prvního půl roku na mateřské 5 fotoknih. Mám z nich velkou radost, protože od té doby, co je mám, se na fotky díváme mnohem častěji, a také si je rády prohlédnou návštěvy.

Možnosti

 • Vyberte si jednoho výrobce fotoknih podle ceny, kvality provedení a vzhledu knih. Bude stačit babičce obyčejná kniha nebo si potrpí na něco extra? Firmu, která mi dělala fotoknihu na fotkách vám nedoporučím. Objednala jsem ji v listopadu, přišla kompletně bez fotek a novou mi doručili až 18. ledna. To je na vánoční dárek trošku pozdě. Ale letos jsem si objednala krásnou fotoknihu a nemůžu se dočkat, až mi přijde. Hned pak sem dám foto.

 • Každý poskytovatel má nějaký svůj online systém, ve kterém fotoknihu připravíte. Většinou stačí vybrané fotky nahrát a ty se samy se do připraveného rozvržení "nalijí," nebo vkládat fotku po fotce.

Tipy

 • Dívejte se na tvorbu fotoknihy jako na dárek pro babičku, ne jako umělecké dílo, které ukáže, jak jste šikovní a kreativní. Kvůli tomu jsem měla zábrany já a moc jsem to řešila. V jedné zásadní chvíli jsem si uvědomila, že pro babičku je důležitější mít tam co nejvíce fotek - fotky vnoučete s babičkou, fotky z míst, kde byli společně nebo ze společných zážitků. A to vše předčí krásný design a velké fotky přes celou stránku. Aha. A kniha se hned tvořila snadněji.
 • Předtím než začnete, si ujasněte, co ocení babička a kolik času do tvorby tohoto dárku chcete investovat. Já jsem fotoknihu udělala loni jako společný dárek pro babičku a dědu.
 • Na co si dát pozor: vytvořte a objednejte fotoknihu dostatečně dlouho dopředu (výrobci většinou informují, kdy nejpozději můžete objednat, aby vám fotokniha přišla včas do Vánoc, i když dodávku poštou neovlivní).

3. obrázek v rámečku

Nestíháte? Na někoho jste zapomněli? Nevadí! Obrázek je časově nenáročný dárek, který zvládnete i den před Štědrým dnem. 

Na nákup nějakého hezkého rámečku je vždycky chvilka (nebo máte i nějaký doma). Vystřihněte papír na velikost rámečku. A začněte tvořit.

Možnosti

 • Prázdný papír předejte dítěti a nechte celou tvorbu na něm.
 • Na papír vepište nějaké motto, věnování nebo něco hezkého, co babičku zaručeně potěší. A zbytek nechte na dítěti.

Tipy

 • Opět to není zkouška z toho, jak umíte hezky psát nebo kreslit. To vůbec není důležité. Důležité je to, co tam bude napsáno.
 • Nemusíte vyšvihnout krasopis jen tak od oka, klidně si udělejte tužkou linky nebo si i předepište text, který pak obtáhnete fixou nebo perem. Tužka se pak snadno vygumuje.
 • Nevíte, co napsat? Inspirujte se tím, co jsem napsala já nebo klidně napište první, co vás napadne. To je to pravé.

4. magnet s fotkou na lednici

Celý den na očích. Magnet na lednici je častý dárek z dovolené, který babička možná neocení. Když je na něm ale fotka roztomilého vnoučka, snese jich i několik.

Já jsem tento nápad dostala loni, když se mi nechtělo kupovat papírové vánoční přání, které si stejně nikdo neschová (kromě mě). Nechala jsem udělat z fotky magnet, který si může babička vystavit na lednici.

Možnosti

 • Vyberte si jednu nebo více fotek, objednejte u vyvolej.to (možná to dělá i někdo jiný, nevím) a za pár dní je hotovo.

Tip

 • Co třeba objednat magnetů hned 9? Každý s jinou fotkou. Bude z toho krásná mozaika. Pokud máte dětí více, o fotky nebude nouze. Pokud máte 1 dítě do 1 roku, můžete dát každou fotku z jiného měsíce a na fotkách bude krásně vidět, jak vnouček roste a jaké dělá pokroky.

5. ručně malovaný hrnek

Hrníček? A tomu říkáš originální? Ano, říkám. Protože to nebude jen tak obyčejný hrnek, který se dá koupit na každém rohu. Ale hrnek ručně malovaný vnoučetem. A ten se nedá vyvážit ani zlatem. Zvlášť pokud je vnouče ještě moc malé, aby od něho babička nějaký výtvor očekávala.

Zvládne to opravdu jakékoli dítě, které udrží v ruce tužku a trošku s ní trefí papír. Teda hrnek. Dalo by se říct od 6. měsíce (pozor na ochutnávání).

Možnosti

 • Kupte hrnek a fixy vhodné na porcelán, které se po nakreslení a zaschnutí zapečou v troubě (koupíte v papírnictví nebo ve výtvarných potřebách).
 • Můžete dítěti pomoci, nebo nakreslit pár věcí a zbytek dokončí samo. Když jsme s Felixem malovali hrnek na obrázku, byl mu rok. Vždy, když jsem vzala do ruky tužku, vyžadoval nakreslit vlak, a tak mě to neminulo ani u hrnku. Pak chtěl sluníčko a koleje... znáte to.

Tipy

 • Kupte hrnek, který je pro babičku opravdu vhodný. Má raději velikánský na horký čaj nebo malinkatý na kafíčko?
 • Ideální je koupit čistý bílý hrnek, aby na něm byly obrázky dobře vidět.

6. dárek plný emocí

Letos budu darovat tchyni pozitivní emoce v hezkém kabátku. Proč? Kolik máme příležitostí, říct naší babičce (své mamince nebo tchyni), co na ní máme rádi, za co si jí vážíme, kdy jsme si společně užily den nebo co jsme se od ní naučily? Málo, že? Já mám taky takový pocit.

Z tohoto dárku mám obrovskou radost. Vznikl vlastně kvůli tomu, že se stala taková nepříjemná situace, o které jsem už psala minule. Díky ní jsem si uvědomila, že chci dát tchyni něco, čím jí dám najevo, že ji mám ráda. Jak to celé vzniklo se dočtete tady.

Při tvoření zápisníku mě napadlo, že by bylo skvělé, kdyby to stejné udělaly i další ženy. Aby uměly říct své tchyni něco hezkého, něco co ji potěší, něco co jim oběma pomůže se sblížit. Díky čemu pak snáz překonají konflikty nebo malé střety a věty, které si někdy řeknou, už nebudou tak bolet. Zkusíme uzavřít příměří.

Možnosti

 • Kupte si hezký malý blok, do kterého vepište věnování a taky vše, co si na tchyni nebo mamince vážíte, za co jí děkujete, proč ji máte rádi nebo co se vám na ní líbí.
 • Pokud se vám líbí ten můj, můžete si ho objednat

  tady.

Tipy

Tipy

 • Při vyplňování jednotlivých stránek není třeba mít stránku kompletně popsanou. Stačí jedno slovo, pár slov nebo jedna věta. Není třeba napsat román, aby druhá osoba pochopila, co jí chcete říct.
 • Líbí se vám můj nápad, ale nejste na takové vyznání ještě připraveni? Nevadí. Pošlete lásku dál alespoň tím, že budete můj článek sdílet, třeba se dostane k dalším lidem, kteří zrovna teď hledají nějaký způsob, jak najít cestu ke své mamince nebo tchyni. A vy na sebe netlačte. Přijde to v ten pravý čas.

7. Babičko, vyprávěj!

Krásná kniha, kterou obdarujete babičku, ale taky sebe. Babičce věnujete čas a tak trochu i povinnost věnovat se svým vzpomínkám. Vrátit se k milým okamžikům a navíc se o ně podělit. A vy se dozvíte něco, o čem jste možná ještě neslyšeli.

Tipy

 • Dejte babičce nějaký termín, do kterého byste si chtěli knihu přečíst (nebo alespoň část z ní). Hrozí totiž, že babička knihu odloží a vůbec se do ní nepustí. A to by byla škoda.
 • Můžete nad knihou také trávit společné chvíle a nabídnout jí, že ona bude vyprávět a vy zapisovat.
 • Dělají i verzi pro dědečky!

8. dárek na míru

Chcete něco ještě lepšího, originálnějšího a osobnějšího? Vymyslete si to sami. Vy jste ti, kteří znáte svou babičku nejlépe a jen vy můžete vymyslet ten nejlepší dárek právě pro ni. 

Toto bude vyžadovat trošku přemýšlení. Zkuste se do vaší babičky vcítit a zodpovědět si pár správných otázek. Pak určitě něco vymyslíte.

Pokud vám vymýšlení trvá moc dlouho a trápíte se tím, přestaňte to řešit. Dokonalý dárek vás napadne jen tak mimochodem, až půjdete na záchod nebo na procházku.

Pokud máte rádi ruční práce a babička parádění, zkuste vytvořit nějaký šperk (na obrázku náhrdelník a náušnice, které jsem vyrobila z FIMO a náhrdelník z překládaných stužek). Inspirace i návodů online je spousta. Nebo můžete koupit hotové ručně vyráběné dárky na fler.cz.

Možnosti

 • Můžete ho vyrobit sami s dětmi nebo ho i koupit. Důležitý je správný nápad.

Tipy

 • Udělejte si sami se sebou, s partnerem nebo i s dětmi (pokud už jsou větší) brainstorming na téma "dárek pro babičku": co ráda dělá (vaří, zahradničí, chodí na procházky, na výlety, na kafíčko...) a co jí k těmto aktivitám chybí, co by se jí hodilo (konvička, motyčka, vařečka s monogramem atd.). Určitě přijdete na něco nápaditého.

9. zážitek na míru

Pro babičku? To je trošku mimo, ne? Není! I babička si chce užívat, jen po svém. Dopřejte jí to, po čem touží. 

Dám vám 2 příklady na mojí babičce (mamince mé maminky).

Když jsem ji byla navštívit asi měsíc před mou svatbou, zjistila jsem, že nemá co na sebe. Chtěla jsem, aby jí to slušelo, i když jde jen o jeden den. A tak jsem jí navrhla, že půjdeme spolu nakupovat. Nechtělo se jí do toho.

Souhlasila, až když jsem jí řekla, že chci, aby jí to slušelo, a navíc jí to nekoupím jen tak, ale dostane to ode mě k narozeninám. Já jsem to brala jako nutné zlo. Sama nákupy moc ráda nemám.

V kabince, když byla babička jen ve spodním prádle a já jsem na ni soukala jeden kus oblečení za druhým, to byla největší sranda. Postarala jsem se o ni jako o královnu. Ona odcházela nadšená a já taky. A navíc jsme se společně nasmály tak, jako nikdy předtím. A to se počítá.

Řešily jsme věci, které běžně řeší kamarádky, a ne ženy vzdálené od sebe 2 generace. 

Jen my dvě spolu. Najednou jsme si byly blíž.

Moje babička taky ráda vypráví o tom, jak ráda a často chodila s dědečkem tancovat. A opravdu, když dostane příležitost, protančí klidně celou noc. A bolavá kolena jako zázrakem nebolí, takže jí v tanci nic nebrání.

Možnosti

 • Můžete jí koupit zážitek u jedné z firem, které nabízejí nejrůznější blázniviny, adrenalin nebo relax. Pokud po něčem takovém babička touží, jen do toho. Pozor na nevhodný dárek (můj taťka jednou dostal tandemový seskok od kamarádů, a nakonec ho využila sestra).
 • Můžete jí ale zážitek uspořádat i vy. Cení se dobrý nápad, ale to nejdůležitější je společně strávený čas a věnovaná pozornost. Pak si to užijí všichni.

Tipy

 • Udělejte si sami se sebou, s partnerem nebo i s dětmi (pokud už jsou větší) brainstorming na téma "zážitek pro babičku": Co by ji bavilo? Co by si užila? Co jí dělá radost? O čem často mluví, že v mládí dělávala a má pocit, že teď už nemůže? A dopřejte jí to, o co si nepřímo říká!
 • Chtěla by jít tančit? Vezměte ji na nějaký retro taneční večer nebo uspořádejte retro tancovačku u vás doma a zatančete si všichni společně.
 • Má ráda kulturu? Zkuste divadlo, koncert (krásné jsou vánoční koncerty v kostelech, i když si všichni myslí, že jsou jen pro turisty). Zvažte, kdo bude babičku doprovázet, aby si to opravdu užila. Sdílený zážitek je lepší, než kdyby šla sama. A co takhle uspořádat společně s dětmi speciálně pro babičku divadelní představení doma?
 • Ráda se nechá hýčkat? Zkuste masáž, vířivku nebo wellness. Tady je opět dobré zajistit vhodný doprovod. Co takhle vyrazit s ní? Určitě byste si takový zážitek ve dvou skvěle užily. Kdy jste naposledy trávily čas samy dvě (vy a maminka nebo vy a tchyně) bez dětí?
 • Zkuste ji vzít na nákupy, jako já tu svoji. Nebo zkuste vymyslet nějaký jiný, podobně všední zážitek, který se změní v nezapomenutelný. Věnujte jí svůj čas a pozornost, díky kterým si navzájem vytvoříte zážitek, emoce a díky kterým vám zůstane krásná vzpomínka. To je víc než nějaká zdravotní pomůcka nebo papuče.

Vymysleli jste, jaký zážitek babičce dopřejete a chcete tomu dát punc profesionality? Vyrobte vy samy nebo společně s dětmi poukaz. Nebo můžete použít ten můj. Vytvořila jsem ho, když už jsem byla v mém kreativním zápalu.

Poukazy najdete tady. Stačí jen vytisknout.

10. kuchařka

Máte babičku, která miluje vaření? Je nejšťastnější na světě, když může uvařit hromady jídla a pozorovat, jak všem chutná? 

My taky. Problém nastal, když jsem se jí svěřila s tím, že chci, aby syn jedl sám (už od 6. měsíce, říká se tomu metoda BLW) a zdravě. Vysvětlila jsem jí, jak to bude vypadat a taky co a jak bude jíst. Byla překvapená. O mé metodě asi pochybovala, ale respektovala moje rozhodnutí.

Časem, jak Felix rostl, chtěla čím dál víc něco uvařit, ale nevěděla co. Pořád se mě ptala, co by mohla Felixovi uvařit.

Já jsem se jí snažila vysvětlit, že vařit pro něj nemusí. Ale najednou mi to došlo. Pochopila jsem, že jí to dělá radost a přináší štěstí. A tak jsem s ní sdílela některé recepty, dala jí směr, vysvětlila, jak jídlo připravit, aby ho tak malé miminko už mohlo sníst. A babička se dala do vaření.

Řešíte to taky? Nebo vaše babička? Mám pro vás 3 eBooky, které mají odpověď na všechny otázky týkající se metody BLW. Zjistíte, jak připravit první jídla pro miminka, aby byla schopná je sama sníst. Dělím se o naše zkušenosti, jak se u toho může najíst i máma (nebo babička). A hlavně je to také kuchařka se spoustou receptů (vhodných i pro alergiky). To vše najdete v „Prcku. najez se sám“.

 

Nejen na Vánoce

Příležitost udělat něco navíc v jakémkoli vztahu je každý den, ale o Vánocích je to tak nějak jednodušší. My i naše babičky (maminky a tchyně) jsme byly vychovávány k tomu, abychom uměly dávat. Ale moc (nebo spíš vůbec) neumíme přijímat, ať už náklonnost, pochvalu nebo i dárky. Zkuste to letos prolomit. U sebe i u vaší babičky.

Darujte letos emoce zabalené do hezkého obalu. Ne věci.

Přeji vám všem i vašim blízkým klídeček a pohodičku už během listopadu a hlavně v prosinci, když začíná to pravé sváteční šílenství.

Gabi

P.S.: Ráda se nechám taky inspirovat. Jaké originální dárky jste babičce darovali vy? Ať už k narozeninám, k svátku nebo k loňským Vánocům, každý nápad se počítá. Pojďme se inspirovat vzájemně. Napište mi je do komentářů pod tento článek.

 

"Dala jsem synovi svobodu (nejen) v jídle a do života nám vstoupila čistá radost. Ukazuji maminkám, že to jde i jinak, než "se to dělá". Podporuji je na jejich cestě ke zdravému jídlu, zdraví celé rodiny a každodennímu štěstí. Chcete si přečíst celý můj příběh? Zjistila jsem o jídle pro děti opravdu mnoho a nechci si to nechat jen pro sebe. Mám pro vás ZDARMA eBook "PŘÍKRMY jinak", který vás provede prvními týdny zavádění jídla krok za krokem. Když chcete vědět jak jídlo pro prcka připravit a mít v kapse obrovské množství receptů pro sebe i pro děťátko, mohly by vás zajímat eBooky "Prcku, najez se sám". Raději se potkáváte osobně, pak se sejdeme na jednom z mých kurzů.
Komentáře
 1. Iva Vančová napsal:

  Báječné tipy! Souzním se vším. Strašně ráda šířím radost. Kromě uvedeného jsme se např. jeden rok se sestrami složily a zaplatily mamce na rok paní na úklid (co 14 dní 6 hodin), aby mohla být s vnoučaty a neztrácela čas úklidem. Oblíbila si to a paní už zůstala:). Taky jsme věnovaly rodičům fotoknihu „Tak jde čas“. Je poskladaná z koláží,kdy jsme se ségrama imitovaly fotky z dětství. Tahle kniha má obrovský úspěch… Dědečkovi ke každé příležitosti vnuci malují na bílé tričko. Má už pěknou sbírku a jiná trička nenosí. Chodí v nich do práce i na kulturu a všichni chválí:). Potom se mi líbí zážitkové todo listy nebo bucketlisty, neboli seznamy úkolů a aktivit,aby se nenudili,trochu pobavili a vystoupili ze stereotypu všedních dní…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů